A kukorica vetése - Óvatosan a korai kezdéssel
Az idei kukoricaszezon kezdete már sok helyen elérkezett. Tavaly az aszály miatt sok régióban átlag alatti volt a kukoricatermés. Most jobb az indulási helyzet.
Szerencsére a tél a legtöbb régióban annyi csapadékot hozott, hogy a talajvízkészleteket sikerült feltölteni. A homokosabb területeken már megkezdődtek a kukorica vetésének előkészületei, míg a nehezebb területeken meg kell várni, amíg az esőzések után újra járhatóvá válik a föld. A tapasztalatok szerint az április meglehetősen változékony hőmérsékletet hoz. Felmerül a kérdés, hogy mikor éri el a talaj a megfelelő hőmérsékletet, és így a kukorica vetésének megfelelő időpontját.
A korai vetés tendenciája ismét kérdéses
Az elmúlt években sok helyen megfigyelhető volt az a tendencia, hogy a kukoricát egyre korábban vetik. A kukoricatermesztők előtt álló számos probléma fényében azonban megkérdőjelezhető ez a stratégia. Az elmúlt években többször is hosszú száraz tavaszi időszakok voltak. Ennek eredményeképpen a korán ültetett kukoricaállományok gyakran rosszabbul néztek ki, mint a később ültetett állományok, ahol a növények szárazság és stressz nélkül tudtak fejlődni. Az agronómiai intézkedésekkel kezelendő további problémák a madarak által okozott táplálkozási károk, valamint az olyan kártevők, mint a drótférgek, a vető legyek, valamint a gyomirtás kihívásai.
Mikor van a megfelelő idő a kukorica vetésére?
A korai vetésidő várhatóan jobb gyökérfejlődést és ezáltal jobb szárazságtűrést eredményez. Emellett a korábbi vetés lehetővé teszi a magasabb érésszámú fajták termesztését, így növelve a potenciális termésszintet.
Ne becsülje alá a korai vetés kockázatait
Azonban a túl korai vetés, amikor a talaj optimális hőmérséklete még nem éri el a 8 °C-ot, gyorsan lassú csírázáshoz és késedelmes keléshez vezethet. Ráadásul a különösen korai vetés általában csak a talajban terjedő kórokozók és a madárkárok elleni kötözéses védelem miatt volt lehetséges. A magoknak a hosszú kelési fázist kellő magkezelési védelem nélkül kell átvészelnie. Ezért is érdemes kerülni a túl korai vetést alacsony hőmérsékleten.
Jó kiindulási feltételek megteremtése a kukorica számára
A kukorica vetésének alapvető célja a gyors kelés és a fiatal növények gyors fejlődése. Ennek érdekében a vetésnek meleg fázisban kell történnie, hogy a fiatal növények a vetést követően a lehető leggyorsabban átnőjenek a kritikus fázison a négyleveles stádiumig. Ezáltal ellenállóbbá válnak az olyan betegségekkel szemben, mint a fuzárium vagy a rhizictonia, valamint a kártevőkkel vagy a madárkárokkal szemben. A kukorica így a gyomnövényekkel szemben is előnyt szerez.
Tippünk: amikor a talaj 8-10 °C-os hőmérsékletét biztonságosan elérte, elkezdheti a kukorica vetését.
Késedelmes vetés esetén igazítsa ki a fajtaválasztást
Ha a kukorica vetése az egyes földeken az elégtelen talajhőmérséklet vagy a rossz időjárási viszonyok miatt késik, akkor szükség esetén az érés biztosítása érdekében módosítsa a fajtaválasztást. Talán ez a legfontosabb cél, amelyet minden kukoricatermesztőnek szem előtt kell tartania. Csak akkor éri meg igazán a kukoricatermesztés, ha a kukorica jó minőségben is betakarítható.
Mit kell szem előtt tartani vetéskor?
Vetéskor a kukoricaszemeket 4-6 cm mélyre kell helyezni. A pontos elhelyezési mélység attól függ, hogy a talajban hol helyezkedik el a szem a vízadó rétegben. Ha a madarakkal gondok vannak, ajánlott a szemeket elég mélyre helyezni, hogy a károkozók nehezebben érjék el őket. A mélyebb elhelyezés azonban csak akkor jó stratégia, ha a talaj már elég meleg, különben a kelési fázis még hosszabb lesz, és a csemete jobban ki lesz téve a talajban terjedő kórokozóknak.
Fontos: a kukorica vetése után a kukoricaszemek nem feküdhetnek a felszínen, illetve nem lehetnek láthatók a durva rögök között. Ez vonzhatja a varjúkat és más madarakat. Ellenőrizze a vetés minőségét, ha nem maga végzi a munkát.
Hány szem kukoricát kell vetni négyzetméterenként?
A kukorica vetésekor is igaz a mondás, miszerint „a kevesebb néha több”. Az ajánlott vetéserősség négyzetméterenként hat és tizenkét növény között változik. A vetésszám a kukoricafajtától, a termesztési övezettől és a tervezett felhasználástól függ. Ha a vetési arány túl alacsony, a terméspotenciál elveszhet. Ráadásul hosszabb idő telik el a talajfelszín árnyékolásáig, ami megkönnyíti a gyomok növekedését.
Ha viszont a vetésszám túl magas, a kukoricanövények egymással versenyeznek a vízért, a tápanyagokért és a helyért, ami szükségtelenül korlátozza a terméspotenciált. A vetéserősség megválasztásakor figyeljen a vetőmaggyártók ajánlásaira. Az, hogy a kukorica vetése előtt milyen talajművelés a megfelelő, sok különböző tényezőtől függ, például a talajszerkezettől, az időjárási viszonyoktól és a műtrágyázási stratégiától.
A kukoricát a lehető legkorábban kell vetni?
Nem. Csak akkor kezdjük el a vetést, ha a talaj hőmérséklete biztonságosan elérte a 8-10 °C-ot. Ha a vetés túl korán történik, a csírázás gyorsan lelassul, és a kelés késni fog. Fennáll a veszélye annak is, hogy a nagyon korai vetés a tavaszi szárazságban károsítja a fiatal növényeket.
Mi segít a madárkárok ellen a kukoricatermesztésben?
A magkezelő és repellens szerek használata mellett a kukoricaszemek mélyre helyezésével és a későbbi vetéssel megelőzhető a madárkártevés. Ezenkívül lehetőség szerint kerülni kell az ismert költőhelyek melletti kukoricatermesztést, vagy alternatív táplálkozóhelyeket kell felajánlani.
Mi a kukorica ajánlott vetőmagmennyisége?
Az ajánlott vetési arány hat és tizenkét növény között változik négyzetméterenként, a fajtától, a termesztési zónától, a termőhelytől, valamint a tervezett felhasználástól függően. Ha a vetési arány túl alacsony, a terméspotenciál kárba veszhet. Ha a vetési arány túl magas, a kukoricanövények versenyezni fognak egymással a vízért, a tápanyagokért és a helyért, ami szintén korlátozhatja a terméspotenciált.
Forrás: myagrar.de