Amalgerol talaj- és növénykondicionáló (25 liter)
Amalgerol - Gyógyszer a növénynek, orvosság a talajnak - A megoldás növényi problémákra.
Az Amalgerol története
Az Amalgerol® 75 éves múltra tekint vissza, eredetileg egy svájci vegyész fejlesztésének az eredménye. Kezdetben a terméket biológiai anyagként az állattartásban a trágya kezelésére, annak minél tökéletesebb bontására fejlesztették ki. A növénytermesztésben a növények és a talaj kezelésére tovább fejlesztve született meg jelenlegi változata, amelynek teljes szabadalmaztatott gyártási joga átkerült az ausztriai Innsbruckba a Hechenbichler GmbH családi vállalkozáshoz. Az Amalgerol® gyártása napjainkban is teljes titoktartás mellett folyik, annak érdekében, hogy a hamisítás elkerülhető legyen és szigorú gyártási előírások, rendszabályok alapján történik.
Összetétel, hatás
A hamisítás legkisebb lehetőségét is kizáró szigorú gyártási szabályok miatt az Amalgerol® pontos összetétele a mai napig titkos.
Az Amalgerol® engedélyokirata szerint az összetételt növényi kivonatok, növényi illóolajok, ásványi olajok képezik. A készítmény sötétbarna színű, olajos szagú és tapintású folyadék.
Az innsbrucki egyetem igazolása alapján az Amalgerol® 100 %-ban génmanipulált mentes alapanyagokból tevődik össze és kijuttatását követően környezetterhelés nélkül teljes mértékben biológiai úton lebomlik. A talajéletre gyakorolt hatások
Az Amalgerol® egy könnyen emészthető szénforrás a hasznos talajlakó mikroorganizmusok számára.
- Kijuttatható a talajra beöntözéssel, vagy permetezéssel is. A kezelés hatására a talajban rendkívül gyorsan és számottevően (176%) felszaporodnak a számunkra kedvező bontási folyamatokat segítő, a növényi tápanyagok felvételét gyorsító, a területen megtalálható talajbaktériumok.
- Hatására jelentősen csökken a növény számára káros hatásokat okozó mikroorganizmusok (pl. burgonyavarasodás, gyökérfoltosság, fuzáriumos gyökérnyaki megbetegedések, stb.), és talajlakó magasabb rendű kártevők (fonálférgek, talajlakó rovarkártevők, stb.) száma.
- A hasznos baktériumok jelentős felszaporodása gyorsabb szervesanyag bomlást eredményez, ami mérhető talajmelegedést (+2°C) okoz. Ez pedig a növények gyorsabb kelését és fejlődését segíti elő.
- A növényi maradványok lebontásának segítésével megszüntetjük a következő növényünket fertőző kórokozók életterét, áttelelését, azaz a majdani újbóli fertőzési lehetőségét is.
A talajbaktériumok felszaporodása magasabb mennyiségű széndioxid (+10% CO2) képződését eredményezi, ami lazítja a talajrögöket, elősegíti a növények kelését. A magasabb CO2 tartalom oldhatóvá, felvehetővé teszi a különböző tápelemeket. A bontási folyamat vége a jelentős tápelem feltáródás és elérhetőség. A fokozott kolloidképződés és az Amalgerol® növényi olaj tartalma összeragasztja a talaj por frakcióját, vagyis kialakul a morzsalékos szerkezet. A morzsalékos talajszerkezet kialakulásával jelentősen javul a talaj felesleges vízének (belvíz) elvezetése és fokozatosan kialakul az egészséges víz-levegő arányú talaj, amelynek jelentősen javul a hőháztartása is. Aktívabb talajélet mellett sokkal gyorsabban bomlanak el a növényi maradványok és a területre korábbi években kiszórt növényvédő szer hatóanyagok maradékai. A jobb talajélet következménye az egészségesebb kultúrnövény és a magasabb termésátlag. A talaj akár 1 méter mélyen is morzsalékos szerkezetűvé válik. A kelő vagy a kikelt növények könnyebben jutnak vízhez és tápanyaghoz. Ekkor a növény jobban gyökeresedik, gyorsabban és egyszerre kel, egyöntetűen növekszik. Az egyöntetű növényállományban a növényvédelmi kezelések időzítése is egyszerűbbé válik.
Növényekre gyakorolt hatások
Amikor Amalgerol®-lal permetezzük a növényt, akkor a gyökéren élő mikorrhiza gombák száma több mint hétszeresére nő. Ekkor nitrogénből 15%-kal, foszforból 72 %-kal, káliumból 89%-kal képes felvenni többet a növény.
Így könnyebben vészeli át az olyan napokat, amikor 45°C van, könnyebben kiheveri a jég-, vagy porverés, a szélviharok, a gyomirtók okozta stresszt. Több esetben, az Amalgerol® kétszikű kultúrnövényeket hormon, vagy totális gyomirtók elsodródása miatt a „halálból” hoz vissza úgy, hogy terméskiesés nem történik a veszélyes hiba ellenére sem. A jó kondícióban levő növény, miután könnyen és gyorsan tudja szállítani a talajból felvett tápanyagokat és könnyebben védi ki a kórokozók okozta támadásokat is. Az így kezelt növény nem dől le könnyen erős szél vagy az öntözővíz nyomására sem. Az Amalgerol® kezelés hatására a növény nem csak többet, de lényegesen jobb minőséget is állít elő. Szőlő, dinnye, cukorrépa esetében a plusz 1-3 % cukortartalom növekedés mellett javulnak az egyéb beltartalmi mutatók is. A sörárpa szintén magasabb szénhidrát mennyiséget állít elő. Olajos növényeknél szinte minden esetben kimutatható 2-3 % olajtartalom növekedés. Fás szárú növények vesszői beérnek időben beérnek a fokozottabb foszfor és kálium felvétel miatt, és így lényegesen kisebb a fagyok okozta kockázat. A lágyszárú növények is jobban ki tudják védeni akár a mínusz 5-6°C-ot is. A fagykár elleni védelem területén számos tapasztalat van szerte Európában az Amalgerol® használatával.
Felhasználási javaslat:
Kalászosokban:
- ősszel a tarlómaradványok bontása,
- jobb talajhigiénia kialakítására,
- a biztosabb átteleléshez szükséges gyökérnövekedés elősegítésére
- 3 l/ha,
- tavasszal a jobb begyökeresedéshez
- a felfagyási, vagy a gyomirtási stresszek kivédésére
- 3 l/ha adagban használható.
- Célszerű a virágzás előtt a lombvédelemmel egy menetben
- szintén 3 l/ha adagban a beporzódás, és a jobb szemkitelítődés miatt használni.
Repcében:
- ősszel, a regulátorozással egy menetben
- 2-3 l/ha ajánlott.
- A kezelés hatására a regulátor használata leállítja a lombozat növekedését,
- míg az Amalgerol® a gyökerek növekedését serkenti fokozottan,
- ami a télállóságot és a fagytűrést növeli.
- Dózisa tavasszal szintén a regulátorozás alkalmával 2-3 l/ha,
- majd virágzás előtt 3-5 l/ha.
Kukoricában, napraforgóban:
- a vetés után, de kelés előtti gyomirtással egy menetben az egyöntetűbb kelés elősegítésére 4-5 l/ha.
- A késői talaj menti fagyok okozta stressz kezelésére és a gyökérnövekedés elősegítésére a kukorica és a napraforgó 2-8 leveles állapotában
- dózisa 3 l/ha,
- majd a virágzás előtt használható, a terméskötődés elősegítésére 3 l/ha dózisban.
Cukorrépában:
- már a kelés előtti gyomirtásokkal egy menetben is ajánlott az egyenletes és egyöntetű kelés érdekében 4-5 l/ha adagban a talajra juttatni.
- A kelés utáni gyomirtások okozta stressz kezelésére dózisa 3-4 l/ha, v
- alamint a lombvédelmi kezelésekkel az erős kondíció elérése érdekében, egy menetben 2-3 l/ha.
Burgonyában:
- a talaj-előkészítéssel a talajba keverve vagy az ültetéssel egy menetben a bakhátba permetezve 4-5 l/ha adagban használjuk először.
- A következő kezeléseket a virágzás előtti burgonyavész elleni kezelésekkel együtt célszerű folytatni legalább 3 l/ha adaggal.
- A későbbi állománykezelő permetezésekkel ajánlott még legalább 2-3 alkalommal további 2-3 l/ha adagot kiadni.
- Hajtatásban, korai burgonyatermesztésben a kitakarás során fellépő kései fagyok kivédéséhez extrém, 10 l/ha-os dózissal rendkívül gyorsan lehet regenerálni a növényállományt.
Borsó, bab:
- a magasabb számú nitrogénkötő baktériumokat tartalmazó gyökér gümőképződés segítésére már itt is célszerű a talajelőkészítéskor vagy a vetés után, kelés előtti gyomirtó permetezésekkel együtt, 3-4 l/ha mennyiségben a talajt is kezelni.
- A virágzás előtt használható 4-5 l/ha dózisban a peronoszpóra, levéltetű elleni kezelésekkel egyidejűleg kell erősíteni az állomány ellenálló képességét.
- A kezelések hatására az állomány később öregszik el.
Zöldségfélék, szabadföldi paprika, paradicsom, bogyós gyümölcsűek:
- célszerű a talajelőkészítéssel a vetés vagy ültetés előtt a területet 4-5 l/ha adaggal kezelni.
- Ültetés előtt a tápkockázott állományt 0,5-1%-os oldattal beöntözni, vagy a tápkockákat bemártó kezeléssel kezeljük a kiültetési stressz elkerülése érdekében.
- A további kezeléseket két héttel az ültetés után folytatni kell, majd 10 naponta megismételni 2-4 l/ha-os dózisokkal, esetleg az egyéb állománykezelő védekezésekkel egy menetben.
- Ezek a kezelések ellenálóbbá teszik a növényeket a vírusos és baktériumos fertőzésekkel szemben is.
Hajtatásos kultúrákban (paprika, paradicsom, káposzta-félék, dinnye, stb.):
- ezekben a kultúrákban kifejezetten ajánlott a magasabb dózisú talajkezelés már az ültetési előkészítés során.
- Ekkor 5-10 l/ha adaggal a több éven keresztüli egy helyben való termesztés, a fokozott vízmennyiségek felhasználása miatti talajtömörödést, eliszaposodást és a helyes vetésváltás elmaradása, valamint ezek együttes kórtani és rovartani problémáit látványosan lehet javítani.
- Természetesen nem csak kipermetezve és bedolgozva, hanem a csepegtető rendszeren keresztül az öntözéssel egy menetben is kijuttatható, akár heti gyakorisággal is.
- Extrém magas adagok sem okoznak semmilyen fitotoxikus hatást, vagy elváltozást, viszont dózistól függően jelentős és látványos javulás áll be a talajéletben.
- A további kezeléseket itt is célszerű az állománykezelő védekezésekkel egy menetben 2-4 l/ha adagban, vagy 0,2-0,4%-os (1000 l/ha víz adag mellett) töménységben végezni.
Szőlő és gyümölcs ültetvényekben:
- az első kezeléseket célszerű a sorkezelő gyomirtások során a talajszerkezet javítása érdekében elvégezni, teljes felültre számított 4-5 l/ha-os dózisban.
- A további kezeléseket még virágzás előtt érdemes elkezdeni, majd a további permetezések során a védekezésekkel egy menetben minden második alkalommal, 2-4 l/ha dózisban folytatni.
- A kezelések mérsékelik a stressz hatások következményeit (szárazság, hosszan tartó vízborítás, növényvédő szer perzselés, stb.).
Engedélyokirat letöltése »